KEEP IT SIMPLE

Photos by Janita Autio 

Minulla on yksi sääntö pukeutumisessani: keep it simple.

Vuosien varrella olen löytänyt tyylini, joka perustuu hyvin yksinkertaisista ja selkeälinjaisista vaatekappaleista. Yksinkertaisen linjan noudattaminen pukeutumisessa, helpottaa jokapäiväisiä vaatevalintojani hurjan paljon. Vaatekaapissa ei oikeastaan roiku mitään ylimääräistä tai sellaista, joka ei sovi sinne tai jonka kanssa en löydä mitään yhdistettävää.

Pukeutuminen on yksinkertainen asia, silloin kun tuntee oman tyylinsä ja myös vaatekaapin sisältö on kunnossa. Omastani löytyy basicit, ajattomat vaatteet, muutama klassinen kappale ja sit erikoisemmat vaatteet.

Musta nahkatakki valkoisen t-paidan kanssa toimii aina. Sen kanssa voit yhdistää:

  • siniset farkut ja tennarit
  • boyfriend farkut ja lenkkarit
  • puolipitkä hame ja lenkkarit, bootsit tai korot (kultaiset hameet ovat nyt muodissa)
  • nahkahousut, jotka tuo rokkia asuun.
  • harmaanmustat farkut ja nilkkabootsit.
  • Muutama ohuen kaulakorun, jos haluaa vähän jotain ekstraa.

Kun sinulla on muutama toimiva basic kappale, niin niiden yhdistäminen kaikkeen muuhun on aika helppoa. Toimii ainakin minulla. Kuvissa näkyvä asu on from top to toe Zarasta. Hiuksissani on Glitterin kultainen yksityiskohta.

xx Didem

8 Responses

  1. Ihanat kuvat!

    Oletko kokenut “äitipiireissä” sellaista inhottavaa ignooraamista tai nenänvartta pitkin katsomista?
    Mulla on just sellainen kokemus juuri nyt, aivan käsittämätöntä minkälaisia jotkut äidit (naiset) ovat, en ymmärrä yhtään miksi Suomessa äitiys on sellaista kuppikunta meinikiä.

    1. En kyllä oikeastaan ole. Päiväkodin ilmapiiri vanhempien kesken on ollut mieluisa ja muutenkin ehkä sit ollut tuuria näissä asioissa. Sveitsissä itseasiassa koin lapsellista ja typerää käytöstä muiden lasten vanhemmilta. Se tapahtui suomalaisten muskarissa. Olin ylivoimaisesti nuorin äiti ja siellä oli sellainen ahdistava ilmapiiri (katotaan nenänvartta pitkin) . Muskar jäi pariksi kerraksi, koska ei vaan ollut fiilistä käydä. Mä käyn siellä lapsen takia, en juoruilemassa/dissaamassa muita (mitä ne myös teki). 

      Olen kyllä ihminen, joka ei liikaa jaksa keskittyä muiden huonoon käytökseen. Sanon kyllä mielipiteeni, jos koen että mua kohdellaan huonosti. 

      Pitää myös mainita, että hirveesti en ole liikkunut/liiku äitipiireissä. 

      Ikävää, jos sulla on noin. 🙁 Ilmeneekö se just jossain äiti-lapsi ryhmissä?

      Aurinkoista päivää ja tsemppii <3

  2. I hear you sister. Ja aivan käsittämättömän upeita kuvia viime aikoina. Love them all.

  3. Oon tosi ilonen, että sulla on nyt ollut jo useassa postauksessa ammattivalokuvaajan kuvia, sillä näissä tulee esille hehkuva kauneutesi parhaalla tavalla! Toki pidän myös niistä itse otetuista kännykkäkuvista, ja niistä omista kamerakuvista koska niistäkin välittyy omanlainen uniikki tunnelma, mutta juuri tällaisia kuvia sinusta henkilönä olen kaivannut blogiisi, sillä olet erittäin kuvauksellinen.
    Olisi kiva nähdä kuvia sinusta myös hempeissä ja vaaleissa sävyissä/ympäristössä näiden vahvasti asennetta sisältävien kuvien rinnalla (jos saa antaa toivetta :D) pidän myös näistä, mutta ihan mielenkiintoista olisi nähdä täysin erilaisessa ympäristössä.

    Kaunista ja raikasta kevättä kaunotar!

    1. Ihana ihana ihana kommentti. Kiitos! Lähetin tämän myös Janitalle. Hän, joka on se suurin syy upeille kuvilleni. Hänkin ilahtui. <3

      Kaunista ja raikasta kevättä sinulle myös! 

      Hempeitä värejä ja kuosia kyllä tulossa! Kesälllä näen itseni pomppivan kukkaismekossa niityillä. Joo, mut siis laitan korvan taakse toiveesi. Hyvä onkin saada vaihtelua, ettei aina ole raffi meininki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *