SKIN

En ole koskaan aikaisemmin kärsinyt iho-ongelmista, kunnes viime keväänä ihoni alkoi reagoimaan johonkin tuntemattomaan, jonka syytä en edelleenkään tiedä. Olen pohtinut asiaa paljonkin, enemmänkin siltä kantilta mitkä voisivat olla aiheuttajia, koska omasta mielestäni ruokavaliossa tai ihonhoitorutiineissani ei ole tapahtunut sen kummempia muutoksia. Keväällä kokeilin jonkun verran uutta kosmetiikkaa, johon ihoni reagoi ikävästi. Erilaiset kosmetiikkatuotteet muuttavat ihon emäksisyyttä, ja olen tosiaan tullut siihen lopputulokseen, että on turha laittaa iholle mitään ylimääräistä, mitä ei oikeasti tarvitse. Nyt kasvoni tuntuvat taas yhtä pehmeiltä kuin vauvan peppu, mutta sitä ei tiedä kuinka kauan? Mielenkiinnolla seuraan vaikuttaako syksy ja sen tuoma sää ihoni vointiin. Jos lukijoissani on kosmetologeja tai muita ammattilaisia, kuulisin mielelläni teidän mielipiteitä asiaan. Kasvoilleni on siis keväällä ihan yllättäen ilmestynyt (kivuliaita) näppylöitä, yleensä aina samoihin kohtiin. Ne lähtevät pois, mutta tulevat takaisin aina tasaisin väliajoin. Nukun aina paljon paremmin kun illat pimenee, joten voiko uni olla yksi syy? Unenlaatu vaikuttaa niin moneen asiaan. Huomasin myös, että Turkissa ihoni voi mainiosti, varmasti runsaan vedenjuonnin ansiosta. Lucalla on kuiva iho, mutta suolavesi on aina ollut vain hyväksi hänelle. Suola on hellittänyt kutinaa, ja kyllähän se pitää paikkaansa, että merisuolaa on käytetty jo vuosia ihonhoitoon.

Mainitsin aikaisemmin, ettei ruokavaliossani ole tapahtunut muutosta, mutta onhan tässä tapahtunut yksi merkittävä muutos. Maito. Tavallinen maito on jäänyt pois ja tilalle on tullut mantelimaito. Maito, sokeri ja vehnä ovat kuulemma pahimmat iho-ongelmien aiheuttajat ruokavaliossa. Hormonitasapaino säätelee myös paljon ihon kuntoa. Ihoon vaikuttaa toki moni muukin seikka, mutta ravinnolla on siihen isompi merkitys, kun voisi kuvitellakaan.

Eräs lukijani mainitsi minulle, etten toteuta lukijoideni postaustoiveita. Olen pahoillani, etten reagoi teidän kaikkiin toiveisiin, tai jos reagoin, niin en välttämättä toteuta niitä. Yritän nyt syksyn aikana parhaimman mukaan toteuttaa toiveitanne ja tehdä ehdottamistanne aiheista omannäköiseni, mutta ihan kaikista aiheista en kuitenkaan lähde kirjoittamaan. Astiaston esittely -postaus on tulossa, mutta nyt toivoisin teiltä postaustoiveita tähän kommenttiboksiin. Listaan ne sitten ylös vanhanaikaiseen kalenteriini, jotta en unohda ideoitanne.

xx Didem

4 Responses

  1. Ihana asu! Olet kyllä super tyylikäs. Muistatko noiden Levisten tarkkaa mallia??

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *