MILTÄ KEVÄT NÄYTTÄÄ?

Photos by Kristiina Ketonen

Jakku ja housut // Zara

Verkkosukat // Lindex

Korot // Zara

Lokaatio // Clarion hotellin aula

Tämän päivän asukuvissa minulla on päällä verkkosukat, joita tuntuu näkyvän nyt joka puolella. Itse tykkään sukkahousuja enemmän verkkosukista, joita voi monipuolisemmin yhdistää eri asujen kanssa. Niillä saa kivaa ilmettä ihan basic oloasuun tai vaikka hameen kanssa. Olen yleensä tosi tarkka siitä, ettei sukat näy kenkien alta ikävästi, mutta verkkosukkien kohdalla on kiva antaa niiden näkyä. Cosmon huhtikuun numerossa, minut nähdään jälleen stailattuna ja siellä näkyy kevään kuumimpia trendejä. Kasarikermakakku  ja sähäkkä toimistotyyli toimivat yllättävän hyvin.

Kevään erilaisista kuvauksista, on päällimmäisenä jäänyt mieleen kaikki leveät housun lahkeet, hihat ja pussitukset. Kaikki saa olla isoa ja oversize ja roikkua päällä. Hihat on ylipitkiä ja paidan helmat sekä housun lahkeet edestä lyhyempiä kuin takaa. Leikkauksilla leikitellään tänä keväänä/kesänä ja ylisuuret korut tulevat myös kovaa vauhtia takaisin. Näyttävät ja isot korvikset, on minulla edelleen hakusessa. Näen yleensä tietyt vaatekappaleet omassa mielikuvituksessani. Olen kauan metsästänyt sitä oikeeta mustaa ja yksinkertaista uimapukua tuleville hellepäiville ja eilen tämä vihdoin tuli vastaan. Näen jo kyseisen uimapuvun ja näyttävät korvikset ylläni jossain kartanossa, iso lierihattu päässä ja hulmuava musta saronki yllä. Yhdessä kädessä pala vesimelonia ja toisessa rantapyyhe 😀 Jottei totuus unohdu, niin palataan kuitenkin takaisin tänne Suomeen. Uimapuvusta tulossa oma esittely. Tämän päivän IG -storyssa näette jo pienen vilahduksen siitä.

Väreissä näkyy edelleen paljon pastellin sävyjä, vaaleanpunaista sekä maanläheisiä värejä. Sporttisuus on ehkä kevään ja kesän ykköstrendi ja kaupoissa onkin näkynyt paljon esimerkiksi tennishenkisiä vaatteita ja takkeihin sekä farkkuihin kiinnitettyjä pinssejä ja patches-merkkejä.

Moni kysyy, mistä haen vaikutteita pukeutumiseeni ja vaatekaappini sisältöön. Saan tosi paljon inspiraatiota juuri kaupoissa, kun näen vaatteet esillä. Innostun vielä enemmän yksittäisistä vaatekappaleista kuin valmiista kokonaisuuksista esimerkiksi mallinuken päällä. Se antaa minulle enemmän luovaa vapautta kehitellä asut omassa päässä.

70-luku on edelleen tosi vahvasti esillä tänä vuonna. Tykkään itse tosi paljon vaatteiden kerrostamisesta. Nappaan trendeistä aina ne omat lempparit, mutta kaikesta en kuitenkaan innostu. Minulle muoti toimii enemmänkin inspiraationa, koska en tykkää noudattaa mitään tiettyä orjallisesti. Oma tyyliini paistaa yleensä selkeästi kaikista kokonaisuuksista esiin, joita puen päälleni. Vaatteilla leikittely on ihanaa ja tykkään eniten valita asukokonaisuudet aamulla fiiliksen mukaan. Saatan myös tulla kotiin vaihtamaan asua kesken päivän, jos fiilis jotenkin muuttuu.

Tämä päivä on vierähtänyt kotona työnteossa ja mansikoita syöden. Stockmann Herkku myy todella makeita mansikoita. Pian lounaalle ja mahdollisesti kävely ulkona raikkaassa säässä. Syntiä viettää näin kaunis päivä sisätiloissa, kun kerta mahdollisuus on mennä ulos. Illalla on vielä uuden kortteliravintolan Bistro Gimiksen Communal table -illallinen Radisson Blu Seaside hotellissa. Teemana on stadilaiset maut ja antimet. Ravintola hyödyntää keittiössään pientuottajien helmiä ja stadilaista lähialueen ruokaa. Pakko lopettaa ruoasta kirjoittaminen näin nälkäisenä. Nyt syömään!

Aurinkoista päivää!

xx Didem

22 Responses

  1. Tästä postauksesta tuli jotenkin tosi hyvä mieli! 🙂 ihanas kuulla, et blogailu (en tiiä onko toi oikee sana?) tuntuu susta edelleen hyvältä ja et ennen kaikkea teet ja työstät sitä niin kuin susta parhaimmalta tuntuu. Kaikkia kun ei voi mielyttää niin varmaan kovin moni lukija ei voi sanoa tykkäävänsä sun jokaikisestä postauksesta. Mulle riittää et tykkään useimmista, sekä sun tavasta ilmaista itseäsi blogin kautta. Oot niin pirteä lisä tusinablogien maailmassa.
    Tsemppiä ja mukavaa syksyä sinne Suomeen! 🙂 xx

  2. <3

    Tee sellasia postauksia mitkä tuntuu siihen hetkeen sopivalta, välillä enemmän höpinää, välillä muotia, se on sun persoona joka kumminkin tuo ja pitää lukijoita 🙂

    Toi kirppis/tapaaminen on kiva idea!

  3. Ihana Didem <3 Mulle tuli niin hyvä fiilis, että vuorovaikutat lukijoiden kanssa ja näin nopeasti vielä, kuuntelet mitä he haluavat ja toteutat sen! Onnellisen näköisiä kuvia noi asukuvat ja ihana teksti. Tervetuloa Suomeen! 😉 Mun mielestä parhautta sun blogissa on ollut ehdottomasti ne pienet videopätkät missä höpöttelet, ihan vaikka olisit odottamassa bussia tms. Rentoudellaan ja sun asenteella ne erottaa sut muista blogeista. Niitä lisää!!

  4. Olipas kiva kirjoitus, jossa samalla inspiroivat asukuvat! Juuri mitä tykkään lukea blogissasi. Kiitos!

    Jostain syystä en pystynyt kommentoimaan Lontoon postaustasi. Aivan upeita kuvia. Itse asuin kymmenisen vuotta Chelseassa, off Kings Road. Juurikin siinä yhdessä kuvassa näkyneen Zadig & Voltaire kaupan lähellä. Siinä vieressä oleva Waitrose oli mun lähikauppa. Aivan ihanaa aikaa oli se! 🙂 Eli siis nautinnollista Lontoon aikaa siskollesi!
    Ja tervetuloa pysyväisemmin Suomeen sinulle ja Lucalle. T. Myös paluumuuttaja

  5. Ihanaa että kirjoitit pitkästä aikaa tällaisen postauksen! Pidän kovasti muoti- ja vaatejutuista mutta mielestäni lifestylepostauksesi ovat myös ihania ja tuovat blogiisi juuri sen oman suolan. Olen samoilla linjoilla muiden kanssa, mielestäni viime aikoina kun olet kirjoittanut vain muodista ja vaatteista blogistasi on kadonnut se tietynlainen lämpö minkä vuoksi blogiasi aloin joskus lukemaan. Mukavaa jos palaisit osittain takaisin rentoihin hassuttelupostauksiin muotihömpötyksien rinnalle.

    Hyvää syksyä teidän perheelle ja keep up the good work girl! 🙂

  6. Oi ihanaa, kun pitkästä aikaa tällästä postausta <3 Toki oon tykännyt viime aikoina olleista asukuva-postauksista, mutta tämä jotenkin erityisen kiva! Ja olisin todellakin kiinnostunut blogikirppiksestä/ sinun tapaamisesta:)

  7. Hei,
    Olipa kiva törmätä tänään Prismassa..ja että uskalsin moikata sua. Sunnuntai-lookkini kun ei ollut parhaasta päästä verrattuna sinuun 🙂 Ja hyvä, kun löysin tämän taas bloglovinin kautta. Täytyy myöntää, että on tullut luettua vähemmän. Kaipaan myös niitä sun höpötyksiä ja arkipäiväisiä juttuja. Toki muotoa jne. on myös kiva lukea, koska sulla on silmää kaikelle kauniille. Toivottavasti törmätään taas joskus täällä Riksussa. Mukavaa syksyn jatkoa sinulle! Ps. Luca on kyllä söpö pikkumies!

    1. Hänen työt on ulkomailla. Mutta siis meillä jatkuu ihan sama arki kun aiemminkin..Talvet Jenkeissä. 🙂

  8. Kiitoksia ihana mahtavista, tsemppaavista ja hurjan positiivisista kommenteista kaikille. Olette ihan parhaita ja haluan pian päästä tapaamaan kaikkia teitä. 🙂

    Tällä viikollatarkoitus suunnitella sitä blogikirppistä, joten hope pääsen asap ilmoittamaan päivän ja ajan myös teille.

    Aurinkoista päivää rakkaat!

  9. Ihana Didem! Varmaan eka kommentti multa ikinä sulle! Sä vaikutat vaan niin ihanalta ihmiseltä ja ennen kaikkea aidolta ihmiseltä ja vaikka täällä on paljon just pinnallisia juttuja ja merkkilaukkuja ja ns. “lukuselämää” niin jotenkin vaikutat vaan niin maanläheiseltä.. Näytät todella elinvoimaiselta ja hehkut.. Mutta sun jutuista pätellen se hyvinvointi lähtee todella sisältä.. Sisäisestä tasapainosta ja pienistä asioista mitkä tekevät onnelliseksi.. Tarkoitan aamukahvi, aamupuuro, vastaantulevan hymy, lucan kanssa vietetyt hetket jne.. Tai tämä vain mun fiilis mikä välittynyt mulle.. Tai näin ainakin itse ajattelen onnellisuudesta.. Heh sekavaa! Mutta olet esikuva aitoudellasi ja rohkeudellasi, ja toivon sulle kaikea hyvää.. Pari kuukautta sitten näin sut itiksessä kiidit kamalaa vauhtia ohi ja kun menit uudestaan mun ohi huomasin vasta kaukaa harmitti olisin halunnut välittää nämä fiilikset kasvotusten sulle mutta ehkä seuraavalla kerralla.. ja jos en velä sanonut mullekkin tuli tosi hyvä ja jopa onnellinen fiilis tästä postauksesta! Toivottavasti ei mennyt liian sekavaksi.. Mukavaa maanantaita <3

  10. Mun on pitanyt jo pitkaan kommentoida samaa. Sun blogissa parasta on sun ajatukset ja sun lifestylejutut. Muotikuvatkin on kivoja, mutta niista puuttuu syvyys eika sun persoona vality yhta hyvin kuin silloin kun annat ajatusten juosta blogiin. Takaisin oikea Didem!

  11. Ihanaa Didem, Ihanaa! Blogikirppis olisi aivan mahtava!! Itse aivan varmasti tulossa jos ajankohta sopii. Ja olisi kiva taas katsella jotain sinun videoitasi(kuulumisista,asuista,ruoanlaitosta mistä vaan) jos niitä aina sillon tällön taas laittaisit. Ja oletko harkinnut snapchatin tekoa? Se olisi aivan mahtava tapa seurata sinun arkeasi, suosittelen!

  12. Olipa ihana lukee tää postaus! Tällaisilla aidoilla blogiteksteillä olet ainakin muhun alunperin tehnytkin vaikutuksen, joten kiva kun kirjoitit taas tällee “syvempiä” kuulumisia 🙂

  13. VIHDOIN!! Mulla on jo pitkään ollu ajatuksessa kysyä että millon tulee sitä oikeata Didem tekstiä. Oon huomannu että sun blogi on muuttunu paljon ja todella vähäsanaiseksi. Mä itse tykkään siitä tyylistäsi kirjoittaa mitä blogin alkutaival oli. Miten teillä arki toimii jos M lähtee Sveitsiin? Näettekö viikonloppuisin vai menettekö vierailemaan aina toisinaan viikoksi sinne? Olisi myös ihanaa että pitäisit kirppis-huutista blogissa vaatteista/tavaroista niin että ne jotka asuu vaikkapa pohjpisessa pääsisivät osallistumaan. Kaikilla ei välttämättä ole mahdollisuutta saapua tapaamiseen.

  14. Ihana postaus Didem! Ensimmäistä kertaa ikinä kommentoin mihinkään blogiin,mutta nyt oli pakko!<3
    Hömpöttely juttusi tuovat aivan oman särmän blogiisi ja se on suuri syy miksi blogiasi niin aktiivisesti seuraan. On ihanaa miten uskallat rohkeasti tuoda omat mielipiteesi esille blogissa ja olla oma itsesi. Olet myös saanut minut harkitsemaan blogin aloittamista. 😉

    1. Malla 😀 hahah…sanainen arkkuni on nyt auki joo..mua naurattaa tää. 😀

      Have a good one beib!

      xx

  15. Moi !
    Pakko myöntää, etten ollut huomannut blogin pinnalliseksi muuttumista kuin vasta nyt, kun asian otit puheeksi!
    Aloin miettiä asiaa, ja totta! Koukutuin blogiisi aikoina, jolloin provosoit rohkeilla teksteilläsi ajatuksistasi, ja olen roikkunut mukana ihan vaan koska vaikutat erittäin symppikseltä ja aidolta ihmiseltä, jollainen jokaisen meistä tulisi tuntea, edes näin blogin välityksellä 🙂
    JOTEN, tosi kiva, jos uskallat taas alkaa avata ajatuksiasi, sillä mm. tämän postauksen lukeminen sai hymyilemään 🙂
    Kiitos, terkuin blogisi uskollinen lukija, oli sitten tekstejä tai kuvia 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *